Vatanına ihanet eden japon

Gasep

Yeni Ucube
8 Haz 2018
99
48
0
Awards
0
20
Jiro Harada komutasındaki Japon 100. Piyade Alayında Teğmen olan Minoru Wada, 1945 yılında Mindanao adlı Filipinler adasında Amerikalılara teslim oldu.

Amerikalılarla savaşmanın başından beri hata olduğunu savunan Wada, savaşın ülkesine getirdiği yıkımdan etkilenmiş ve pek çok kişinin aksine suçu üstüne alıp harakiri yapmak yerine teslim olup Amerikalılara birliğinin üs bölgelerini bir bir göstermişti.

Savaşın bir an evvel bitmesini isteyen Amerikan Ordusu da hızlı bir karar alarak kendisini 611. Bombardıman filosu komutanı Albay Mortimer Jordan'a havale etti. Çünkü Harada komutasındaki 100. Piyade alayı Amerikan ordusu karşısındaki en sert direniş gösteren birliklerden biri olmuştu. Arazi koşulları da direniş gösteren Japonlara yardım ediyordu.

Albay ingilizce bilmeyen bu Japon ile anlaşabilmek için bir tercümanı da yanına alarak 10 Ağustos 1945 günü bir B-25 bombardıman uçağına bindirdi. Japon subay, bir zamanlar mensubu olduğu birliğin bombalanması sırasında karışık duygular içindeydi.

Bombardıman bittiğinde Japon direnişi büyük bir darbe aldı. Japonlar hızla adanın dağlık bölgelerine çekildiler ve Japonya ana karası 5 gün sonra 15 Ağustos 1945'te teslim olmasına rağmen bir süre daha dağlarda savaşmaya devam ettiler.

Amerikalı yöneticiler Wada'ya yeni bir kimlik ve yaşayacak yer tahsis etti. Zaten Minoru Wada Kibei olarak adlandırılan, Amerika'da doğmuş bir Japon'du ve eğitim için ailesi tarafından Japonya'ya gönderilmişti. Minoru Wada'nın savaş sonrası akıbeti hakkında bugün hiçbir bilgi yoktur.

Mindanao adası bugün Filipin ordusu ve Işid arasında çatışmaların ev sahibi konumundadır.

ET TA MERE

Comunistanbul
Asimile
13 Haz 2018
122
14
0
Awards
0
26
Harikalar diyarı
www.benavsilent.hol.es
Cvp: Vatanına ihanet eden japon

Çok güzel anlatım olmuş. güzel bilgiymiş. her ne olursa olsun vatana ihanet edilmemeli. kaç kişinin canına mal olmuştur. kim bilir belki de direniş başarılı olacaktı.. ++

Gasep

Yeni Ucube
8 Haz 2018
99
48
0
Awards
0
20
Cvp: Vatanına ihanet eden japon

ET TA MERE' Alıntı:
Çok güzel anlatım olmuş. güzel bilgiymiş. her ne olursa olsun vatana ihanet edilmemeli. kaç kişinin canına mal olmuştur. kim bilir belki de direniş başarılı olacaktı.. ++
O japon hainlik etmeseydi Amerika'nın "hızlıca" savaşı bitirme planı belkide pahalıya patlayacaktı, Amerika'nın Japonyayı bitirirdi ama bu "hızlıca" olmazdı. En azından tahminim o yönde :)

YASAL UYARI

• Forum kurallarının "1.4." maddesinde de yazdığı gibi "Forumda Yazılan Mesajlardan Tamamen Yazan Forum Üyesi Sorumludur, forumumuz hiçbir sorumluluk kabul etmez." buna istinaden; 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nin 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Ucubeler.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler, "[email protected]" e-posta adresinden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek şikayetler hakkında gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından şikayet sahibi şahıslara bilgi verilecektir.

Hızlı İşlemler

Kullanıcı Menüsü