Kara Deliksiz Galaksi: NGC 1300

Gasep

Yeni Ucube
8 Haz 2018
83
20
0
20

Muazzam bir çubuklu sarmal gökada olan NGC 1300, bizden yaklaşık 70 milyon ışık yılı (21 megaparsek) uzaklıkta yer alıyor.

[font=georgia,serif]Yaklaşık 110 bin ışık yılını aşan genişliği ve 500 milyarın üzerindeki yıldız sayısı ile, gökadamız Samanyolu’nu gölgede bırakan dev boyutlardaki bu galaksinin dikkat çekici bir özelliği; merkezinde süper kütleli bir kara deliğin yer almayışı.

Çoğu insan; ister sarmal, ister eliptik olsun gökadaların merkezlerinde süper kütleli dev bir kara delik olduğunu ve gökadayı bir arada tutan şeyin kara deliklerin çekim gücü olduğunu düşünür. Evet, galaksilerin büyük kısmının merkezinde dev kütleli bir kara delik bulunur ancak, NGC 1300 gibi dev yapılı fakat merkezlerinde kara delik içermeyen istisnalar da vardır.
[/font]

NGC 1300 galaksisinin merkez bölgesinin Hubble Uzay Teleskobu ile alınmış yakın plan görüntüsü. Bu fotoğrafta, çekirdek bölgesinin de tıpkı galaksinin kendisi gibi spiral bir yapıda olduğu görülüyor. Ancak, yapılan çalışmalar merkezinde süper kütleli bir karadelik olmadığını gösteriyor.

[font=georgia,serif]Galaksileri bir arada tutan şey, merkezlerindeki süper kütleli kara delikler değil, galaksinin tümünü oluşturan yıldızların, gaz ve tozun yarattığı ortak kütle çekim etkisidir. Bu durum merkezinde dev kütleli bir kara delik bulunduran Samanyolu için de geçerlidir; galaksimiz kara delik sayesinde değil, galaksimizi oluşturan tüm yapıların ortak kütle çekimi ile bir arada durur.

Gökadanın merkez bölgesine dikkatle bakarsanız, merkez bölgenin de tıpkı galaksinin kendisi gibi spiral bir yapıya sahip olduğunu görebilirsiniz. Yaklaşık 3.300 ışık yılı çapa sahip bu merkez sarmal, yine diğer galaksilerde görmeye alışık olmadığımız ilginç yapılardan biri.
[/font]

[font=georgia,serif]En üstte yer alan ve 2004 yılında Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiş olan fotoğraf, Hubble’ın şimdiye kadar bir galaksi için çektiği en yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan biridir. Bunun sebebi, galaksinin çok güzel görünmesi değil elbette. Yukarıda anlattığımız tuhaflıkları bilim insanlarının daha detaylı inceleyebilmesi için.[/font]

[font=georgia,serif]Alıntıdır [/font]

L

Lepsites

Ziyaretçi
Hep merak etmişimdir Uzayın Galaksinin Evrenin sonsuzluğunu aceba insan oğlu buralara erişebilecek mi? biz göremeyeceğiz ondan eminim ama merak ediyorum neler olacak? mesela bilim kurgu filmlerinden sıkça gördüğümüz dondurma olayı Cryonics projesi olarak yapılıyor ve Türkiyede ilk olarak Çerkes etemin yiğeni Güner Kurban'da kendini dondurmak için talimat verdi, peki ya gerçek olursa? yani düşünüyorum ve düşündükçe uçsuz bucaksız bir düşünceye kapılıyorum mesela başka bir galaksi'ye taşındığımızı düşünüyorum bunun sınır olmaz ve bize insan oğluna yeterli olmaz daha fazla galaksi daha fazla yer daha fazla gezegen yetmeyecektir, ama bunu nasıl çözecekler? ışık yılı ne demek ya gerçekten hayret edici ama merak ediyorum insan oğlu bunu nasıl yenecek? nasıl bir yol izleyecek düşünüyorum araştırıyorum ve aklım gerçekten almıyor...

Gasep

Yeni Ucube
8 Haz 2018
83
20
0
20
Cvp: RE: Kara Deliksiz Galaksi: NGC 1300

Lepsites' Alıntı:
Hep merak etmişimdir Uzayın Galaksinin Evrenin sonsuzluğunu aceba insan oğlu buralara erişebilecek mi? biz göremeyeceğiz ondan eminim ama merak ediyorum neler olacak? mesela bilim kurgu filmlerinden sıkça gördüğümüz dondurma olayı Cryonics projesi olarak yapılıyor ve Türkiyede ilk olarak Çerkes etemin yiğeni Güner Kurban'da kendini dondurmak için talimat verdi, peki ya gerçek olursa? yani düşünüyorum ve düşündükçe uçsuz bucaksız bir düşünceye kapılıyorum mesela başka bir galaksi'ye taşındığımızı düşünüyorum bunun sınır olmaz ve bize insan oğluna yeterli olmaz daha fazla galaksi daha fazla yer daha fazla gezegen yetmeyecektir, ama bunu nasıl çözecekler? ışık yılı ne demek ya gerçekten hayret edici ama merak ediyorum insan oğlu bunu nasıl yenecek? nasıl bir yol izleyecek düşünüyorum araştırıyorum ve aklım gerçekten almıyor...
Hocam Galaksiler'e taşınma hakkında Kardashev cetveli, Hiper medeniyetler ve Dyson küresini araştırabilirsin güzel konulardır okudukça sarar yani 
  Işık hızı hakkında da bu sefer Einstein'ın İzafiyet teorisi devreye giriyor biliyorsundur zaten, ama bu seferde işin içine solucan delikleri giriyor ki onu da bir konu açıp paylaşacağım.

Yasal Uyarı

• 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nin 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Ucubeler.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler, ''İletişim'' linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek şikayetler hakkında gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından şikayet sahibi şahıslara bilgi verilecektir.

Hızlı Navigasyon

Kullanıcı Menüsü