Ezhel hayat hikayesi ve Cevaplar

Venia

Tanınmış Ucube
16 Tem 2018
427
849
50
Awards
0
22
Eskişehir
[font=Bull, Helvetica, sans-serif]Sercan İpekçioğlu, 1990 doğumlu genç bir hip hop sanatçısı. Bir dönem kullandığı ismiyle Ais Ezhel, şimdiyse sadece Ezhel. İlk albümü Müptezhel'i geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yayınladı. Üzerinden aylar geçmesine rağmen [/font]
[font=Bull, Helvetica, sans-serif]en aktif kullanılan dijital platformda hala en çok dinlenenler arasında, hem de beş şarkısıyla. Onun bu başarısına yaklaşabilen tek bir isim daha yok o listede. Bunun yanında konserleri de tıklım tıklım doluyor. Yıldızı gün geçtikçe parlıyor, enerjisi hala yerinde.[/font]

[font=Bull, Helvetica, sans-serif]Ama onun en iyi olmak gibi bir kaygısı yok, yola böyle çıkmamış. Hatta albümünün bu kadar geniş kitlelere ulaşacağını tahmin bile etmiyormuş. Müzisyen bir aileden gelen, bağlamadan klarnete türlü enstrümandan kendi tabiriyle "düzgün ses çıkarabilen" mütevazı bir Ankara çocuğu Ezhel. Ve neyse o şekilde devam etmek istiyor. Bir gün devranın dönebileceğinin de farkında: "Her an dönebilir devran her an seni gömebilir Sercan" diye boşuna demiyor albümde.[/font]
[font=Bull, Helvetica, sans-serif]Denemeyi de, yanılmayı da, başarmayı da seviyor. Bir dönem reggae kanalına girip gitarıyla yaptığı şarkıları YouTube'dan paylaştı. Şimdiye dek hip hop sahnesinin Kamufle, 90BPM, Şehinşah, Patron, Anıl Piyancı ve Aga B gibi birçok yeni nesil ismiyle düet yaptı. Kökler Filizleniyor adlı bir de grubu var, hem Anadolu'dan, hem reggae'den, hem de hip hop'tan, yani köklerden besleniyorlar. İlk albümü ise baştan aşağı trap etkisinde. "Başka bir şey yapsam bu kadar rahat ve özgür olamazdım," diyor ve ekliyor: "İnsanların gerçekten dans ettiği bir hip hop albümü olsun istedim."[/font]

[font=Bull, Helvetica, sans-serif][size=xx-large]Graffiti de yaptım, dans etmeye de çalıştım. Aslında hip hop kültürüyle yaşamaya çalışan, onu kavramak isteyen herkesin geçtiği yollardan geçtim.
Ezhel[/font][/size]
[font=Bull, Helvetica, sans-serif]
[/font]

[font=Bull, Helvetica, sans-serif][size=xx-large][font=Bull, Helvetica, sans-serif]"Hip hop kültürünü kavramak isteyen herkesin geçtiği yollardan geçtim"[/font][/font][/size]
[font=Bull, Helvetica, sans-serif][size=xx-large][font=Bull, Helvetica, sans-serif][font=Bull, Helvetica, sans-serif]Hip hop ile ilk temasının Eminem’le olduğunu biliyorum. Seni çeken şey ne olmuştu onda? İyi bir MC evet, bir yandan sıkı bir mizah anlayışı da var. Mizah da çekici bir unsurdu Eminem için o dönem.[/font]

[font=Bull, Helvetica, sans-serif]İlk zamanlarında çok da bilgisiz olduğum için, diyebileceğim şeyler daha yüzeysel. Sonradan tanıdıkça ve hikayesini öğrendikçe, özellikle filminden sonra daha çok etkilendim. Freestyle becerisi olsun, çizdiği imaj, yürüdüğü yol, savaşarak kazanması vs. Çocukken dedim ki benim de böyle gitmem lazım. Bu 'skill'leri elde etmem lazım. Mizahi tarafı hoşuma gidiyordu ama beni asıl Cleanin Out My Closet gibi şarkıları çekti hep. O sertlik hoşuma gitmişti biraz. Onu dinledikçe rahatlıyormuş gibi hissediyordum. O zamanların rap’inde bu hissiyat vardı.[/font][/font]
[/font][/size]
[font=Bull, Helvetica, sans-serif][size=xx-large][font=Bull, Helvetica, sans-serif][size=xx-large][font=Bull, Helvetica, sans-serif][font=Bull, Helvetica, sans-serif]Sonrasında Ankara sokaklarında olay nasıl gelişti? Ortamlara ilk giriş nasıl oldu? Bu kültür çünkü sadece lafta değil gerçekten kolektif bir anlayıştan geliyor. Biri dans eder, biri söyler, diğeri çizer. Senin ortam nasıldı?[/font]
[/font]
[/font][/size][/font][/size]
[font=Bull, Helvetica, sans-serif]Tam olarak bahsettiğin gibi. Ankara’da Kızılay’da Karanfil sokak vardı, orası rap’çilerin buluşma mekanıydı. Orada buluşulurdu. Takılan insanların giyimlerini görüyordum, rap yaptıklarını duyuyordum. Ben de bu müziği seviyorum, bu ortama sızmalıyım dedim. Yavaş yavaş gittim yanlarına. Graffiti'ciler, rap’çiler, dansçılar bir arada takılıyorlardı. Graffiti de yaptım, dans etmeye de çalıştım. Aslında hip hop kültürüyle yaşamaya çalışan, onu kavramak isteyen herkesin geçtiği yollardan geçtim.[/font]

[font=Bull, Helvetica, sans-serif]O zaman birlikte takıldığınız ve şimdi piyasada olan kimler var?[/font]
[font=Bull, Helvetica, sans-serif][size=xx-large][font=Bull, Helvetica, sans-serif][size=xx-large][font=Bull, Helvetica, sans-serif][size=xx-large][font=Bull, Helvetica, sans-serif]Çekirdek camiadan şu an hala aktif rap yapan isim saymak zor. Ama Aga B var tabii, o benden bir iki yaş da büyük hatta, o benden önce geçti o yollardan.[/font][/font][/size][/font][/size][/font][/size]

YASAL UYARI

• Forum kurallarının "1.4." maddesinde de yazdığı gibi "Forumda Yazılan Mesajlardan Tamamen Yazan Forum Üyesi Sorumludur, forumumuz hiçbir sorumluluk kabul etmez." buna istinaden; 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nin 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Ucubeler.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler, "ihbar@ucubeler.net" e-posta adresinden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek şikayetler hakkında gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından şikayet sahibi şahıslara bilgi verilecektir.

Hızlı İşlemler

Kullanıcı Menüsü