Endüstri 4.0

7 Haz 2018
52
1
8
20
Sivas
Değerli Arkadaşlar, son günlerde adını sıkça duyduğunuz ''Endüstri 4.0'' kavramına biraz değinmek istedim.
Öncelikle ''Endüstri'' nedir? Ona biraz değinelim.

Endüstri (Sanayi):
Ham maddelerin kullanıma hazır hale getirilmesine sanayi denir.
►Sanayi ülkelerin gelişmesindeki en önemli etkenlerden birisidir.
►Sanayinin gelişmesiyle el emeğinin yerini seri üretim yapan makineler almıştır.
►Sanayi 18. yüzyılın başlarında İngiltere’de daha sonra Batı Avrupa ülkeleri ve ABD’de gelişmiştir.

Rönesans ve Reform hareketleri, bilim ve teknik alanda gelişmelere ortam sağladı. Avrupa'da 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların ve teknik gelişmelerin üretim alanında uygulanmasıyla da Endüstri D'evrimi ortaya çıktı.
[hr]

Endüstri Tarihi

► Mekanik Üretim Tesislerinin Uygulanması     (18. Yüzyıl)                                            
1712 Buhar Makinesinin İcadı

► Elektrik ve İş Bölümüne Dayalı Seri Üretim   (19. Yüzyıl)                               
1840 Telgraf ve 1880 Telefon İcatları                                                                                       
1920 Taylorizm (Bilimsel yönetim)

► Üretim Süreçlerinin Otomasyonu                 (20. Yüzyıl)                                                           
1971 İlk mikro bilgisayar (Altair 8800)                                                                                       
1976 Apple I (S. Jobs ve S. Wozniak)

► Otonom Makineler ve Sanal Ortamlar           (21. Yüzyıl)                                           
1988 AutoIDLab. (MIT)                                                                                                             
2000 Nesnelerin İnterneti                                                                                                       
2010 Hücresel Taşıma Sistemi                                                                                                  
2020 Otonom Etkileşim ve Sanallaştırma 
[hr]

Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 veya 4. Sanayi Devrimi, teknolojilerin ve değer zinciri organizasyonları kavramlarının kolektif bir bütünüdür. Genel olarak 3 yapıdan oluşmaktadır:
► Nesnelerin İnterneti
► Hizmetlerin İnterneti
► Siber-Fiziksel Sistemler

Endüstri 4.0 ile modüler yapılı akıllı fabrikalar kapsamında, fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek, fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturmak ve merkezi olmayan kararların verilmesi hedeflenmektedir.
   Nesnelerin interneti ile siber-fiziksel sistemler birbirleriyle ve insanlarla gerçek zamanlı olarak iletişime geçip işbirliği içinde çalışabilecektir. Hizmetlerin interneti ile hem iç hem de çapraz örgütsel hizmetler sunulacak ve değer zincirinin kullanıcıları tarafından değerlendirilecektir.

Endüstri 4.0'ı 6 temel başlıkta toplayabiliriz;
1) Karşılıklı Çalışabilirlik: Siber-fiziksel sistem ile nesnelerin interneti ve hizmetlerin interneti üzerinden insanların ve akıllı fabrikaların iletişim kurması.
2) Sanallaştırma: Bu yapı akıllı fabrikaların sanal bir kopyasıdır. Sistem, sensör verilerinin sanal tesis ve simülasyon modelleri ile bağlanmasıyla oluşur.
3) Özerk Yönetim: Siber-Fiziksel sistemlerin akıllı fabrikalar içinde kendi kararlarını kendi verme yeteneğidir.
4) Gerçek-Zamanlı Yeteneği: Verileri toplama ve analiz etme yeteneğidir. Bu yapı anlayışın hızlıca yapılmasını sağlar.
5) Hizmet Oryantasyonu: Hizmetlerin interneti üzerinden siber-fiziksel sistemler, insanlar ve akıllı fabrika servisleri sunulmaktadır.
6) Modülerlik: Bireysel modüllerin değişen gereklilikleri için akıllı fabrikalara esnek adaptasyon sistemi sağlar.

Endüstri 4.0 kısaca makineleşme yani sistemden insanı çekmek demektir. Gelecekte insanın ve ışığın olmadığı, robotlarla çalışan karanlık fabrikalar bizi beklemektedir. Hata oranının daha az olacağı tahmin ediliyor. 
   Artık üretim hızı ve ürünün kalitesi rekabet için yeterli olmayacak ve en çok üreten değil müşterinin isteğini en çok karşılayan galip gelecektir. Bu yüzden veri analizi önemli rol oynamaktadır. İnternet alemindeki devasa bilgi yığınını analiz edip en iyi şekilde yorumlayanlar gelecekte piyasada söz sahibi olacaktır. Google ve Facebook gibi müşteri verilerine yakın olan şirketler de üretime başlayacak ve endüstride zorlu rekabetin başlamasına neden olacaktır.

Endüstri 4.0’ın bize sunacaklarına dönecek olursak;
Hızlı üretim
Hatasız üretim
Düzgün üretim

Dördüncü Sanayi Devrimine Öncülük Eden 5 Şirket:
Bosch                   (Almanya)
Siemens                (Almanya)
Festo                    (Almanya)
General Electric      (ABD)
Mitsubischi Electric (Japonya)

4. Sanayi Devrimi aynı zamanda ülkeler arasındaki rekabeti arttıracak. Yukarıdaki şirketlerden anlaşılacağı üzere Endüstri 4.0'ın temelinde Almanya vardır. Aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti, hem insan gücü hem de akıllı fabrikalarla  artan üretim hızının yanında üretim kalitesini de arttırarak gelecekte piyasada önemli rol oynayacaktır

►Türkiye'nin konumu: Endüstri 2.5
►Almanya'nın konumu: Endüstri 3.5 

Ülke olarak Endüstri 3.0' ı henüz tam olarak yakalayamadık. Gelişmiş ülkelerin yaklaşık 10-15 yıl sonra Endüstri 4.0'a geçeceğini düşünürsek;
  Türkiye olarak en iyi mühendisleri yetiştirmeliyiz ve Endüstri 4.0 trenini yakalamalıyız. Ülkemiz önde gelen üretim merkezlerindendir. Gelecekte üretim merkezi yerine inovasyon merkezi haline dönüşmeliyiz.

*Tasarımlar ve çeviriler bana aittir

27 Haz 2018
13
0
0
18
Sakarya
Cvp: Endüstri 4.0

Atasagun' Alıntı:
Ülke olarak Endüstri 3.0' ı henüz tam olarak yakalayamadık. Gelişmiş ülkelerin yaklaşık 10-15 yıl sonra Endüstri 4.0'a geçeceğini düşünürsek;
  Türkiye olarak en iyi mühendisleri yetiştirmeliyiz ve Endüstri 4.0 trenini yakalamalıyız. Ülkemiz önde gelen üretim merkezlerindendir. Gelecekte üretim merkezi yerine inovasyon merkezi haline dönüşmeliyiz.
çok güzel yazmışsın arkadaşım, ilk eğitimin alt yapısı 4.0 a hazırlanmalı sonra ise devlet sonra devletin şirketlere vermesi gereken destek artmalı fakat bunların hepsinin olması için ilk öncelikle ekonomik krizden çıkması gereken bir Türkiye ile karşı karşıyayız, hal elbette üzücü ama şu anki konumda yapabileceğimiz pek bir şey söz konusu değil..

7 Haz 2018
52
1
8
20
Sivas

Merchisiten' Alıntı:
Atasagun' Alıntı:
çok güzel yazmışsın arkadaşım, ilk eğitimin alt yapısı 4.0 a hazırlanmalı sonra ise devlet sonra devletin şirketlere vermesi gereken destek artmalı fakat bunların hepsinin olması için ilk öncelikle ekonomik krizden çıkması gereken bir Türkiye ile karşı karşıyayız, hal elbette üzücü ama şu anki konumda yapabileceğimiz pek bir şey söz konusu değil..
Yorumun için teşekkür ederim arkadaşım, ülke olarak kriz ve terör gibi çözülmesi gereken öncelikli sorunlarımız var malesef...

uzumymw

Yeni Ucube
20 Haz 2018
26
0
1
20
izmir

meslek lisesine ve mühendislere destek olmadıkça bize herşey müstehak.
herşey imamhatiple bitmiyor(laf çarpıtmak için değil), her şeyin bi gerçek yanı var.
takım tutar gibi parti tutmayı bi kenara bırakıp şöyle bi yukarıdan kendimize bakarsak acınacak halimizi görebiliriz.
dediğim gibi ülke dinle yönetilmez. din bi inanç sistemi.
ülkeyi ülke yapansa herşeyden önce mühendis,
çok okuyun araştırın mesleğiniz neyse onda kendinizi geliştirin işinizi severek yapın zaten herşey düzelecek.