En Popüler 5 Linux İşletim Sistemi[2]

#Nasos

sudo rm -rf /*
Yönetici
Co-Admin
6 Haz 2018
186
657
106
Awards
0
18
İstanbul
2. konumuza kaldığımız yerden devam edelim. İlk konu burada.

6. Debian
3-4 dağıtımda bahsettiğim Debian tablı dediğim dağıtımların babası, dedesidir. En stabil dağıtımlardan birisidir. Kullanımı sıkıcıdır. Önerim GNOME ortamıdır. diğerleri bayağı sıkıyor insanı. Ratpoison masaüstü ortamını da önerdiler de denemedim hiç. Başlangıç için önermem. Düşük özellikte sorun yaşamazsınız. Ama asıl hedef kitlesi web serverlardır.

7. Solus
Hiç kullanmadım yorum yapmayayım. Garip bir dağıtım olur kendisi. Debian ya da Arch tabanlı değildir. Sıfırdan Linux çekirdeği üzerine kodlanmış. Başlangıç için önermem bu sebeple. Boş verin ben size daha güzel dağıtımlar önericem.

8. Fedora
Bu dağıtım daha çok serverlar için kullanılıyor. Günlük kullanımı Debianla eşdeğerdir. Kullanmayın boş verin.

9. openSUSE

20 saat civarı katlandığım bir dağıtım. Bu da arkasında ir şirket olan dağıtım. Ama hedef web serverlar. 2015-2017 civarı çok seviliyordu artık pek seveni kalmadı. Sıkıcıdır.

10. Zorin adlı dağıtımdı bunu atlıyorum 11. deepin adlı dağıtımı övmem lazım konu sıkıcılaştı.

11. Deepin
Bir derin nefes alıp başlayalım. Üstteki sıkıcı dağıtımları geçtik artık modernliğin, stabile edilmenin, MacOS'un kat ve kat güzelinin kod bulmuş hali olan tek kelimeyle efsanevi dağıtım olan deepin'deyiz. Bu dağıtım Debian tabanlı olup efsane güzeldir. Animasyonları aşık eder. O pencere kapatma sesi bile ayrı hoştur. Çin bölgesinde çıkmıştır. Bir zamanlar deepin spyware mi . Bizi izliyor mu diye tartışıldı. Ben kayda değer bir şey göremedim. İsteyen araştırabilir. Ama kullanın bunu PC'niz 4 GB'dan fazla rame sahipse deneyin. Düşükse maalesef. Türk topluluğu Telegram üzerindeki bir grup vardı. Çok bilgili adamlar beinm yaşım kadar yıldır linux kullananı bile var. Her sorunu hemen çözüyorlar. Bu masaüstü ortamı cidden MacOS'a fark atma kapasitesine sahip. Laptopumda denediğimde biraz ısınma problemi oldu. Ekran kartı sürücüsünü değiştirince çözüldü haberiniz olsun.

Konuyu deepin güzelliğiyle kapatalım. İlgi olursa farklı linux namına şeyler paylaşabilirim. Şu an Antergos dağıtımındayım. Onun için ve Arch Linux için ayrı konu açmayı düşünüyorum. Mutlu ve özgür günler dilerim.

YASAL UYARI

• Forum kurallarının "1.4." maddesinde de yazdığı gibi "Forumda Yazılan Mesajlardan Tamamen Yazan Forum Üyesi Sorumludur, forumumuz hiçbir sorumluluk kabul etmez." buna istinaden; 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nin 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Ucubeler.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler, "[email protected]" e-posta adresinden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek şikayetler hakkında gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından şikayet sahibi şahıslara bilgi verilecektir.

Hızlı İşlemler

Kullanıcı Menüsü