En Popüler 5 Linux İşletim Sistemi[1]

#Nasos

sudo rm -rf /*
Yönetici
Co-Admin
6 Haz 2018
207
1,133
106
Awards
0
18
İstanbul
Selamlar herkese;
Bugünkü konumda popüler Linux işletim sistemlerine ve neden tercih edildiğine, performans yorumlarıma yer vereceğim. İyi okumalar dilerim. Distrowatch'ın son 6 ayki ranklarına göre yazıyorum bu arada.

1. MX Linux
Niye listede 1. sırada olduğuna anlam veremediğim işletim sistemidir kendisi. Düşük özellikli PC'lerde sorunsuz çalışır boşta 400 mb civarı ram yer. Kendi araçları var, temizlik için olanı çok işe yarıyor özellikle. Linux kullanırken bir dağıtımda uzun süre kalamam genelde. Özellikle Debian tabanlı sistemlerde bir süre sonra takılmalar, kasmalar meydana geliyor. Kernel güncellemeleri vs çok dikkat etmeme rağmen. MX Linux'ta böyle bir sorunla karşılaşmadım. Temizlik aracı çok iş görüyor. Diğer araçları da gayet iyi. Extra bir araç indirmenize gerek kalmıyor. Gayet basit, kullanışlı ama ilk defa Linux kullanacaksanız içinizi bayabilir.

2. Manjaro
Kendisi 1 yıl sıkılmadan kullandığım bir dağıtım. Arch tabanlı bir dağıtım olur kendisi. Masaüstü ortamı tamamen kişinin tercihine bırakılmış. İlk kurarken XFCE ya da GNOME ortamlarını öneririm. Ayrıca topluluk üyeleri de kendileri masaüstü ortamı geliştirebiliyor&katkıda bulunabiliyor. Düşük özellikli PC'niz varsa i3, XFCE, OpenBox, Awesome ortamlarını deneyebilirsiniz. İstediğiniz zaman 2-3 komutla masaüstü ortamı değiştirebilirsiniz. AUR(Arch User Repository) depolarında her türlü paket var. Debian'dan daha mutlu eder. Görseldeki KDE masaüstü ortamı. Minimum 6 GB ram önerilir. 16 GB ram olsun yine de kasar. Gereksiz bir masaüstü ortamı bence...

3. Mint
Debian tabanlı, Windows'a en çok benzeyen dağıtımlardan. Tasarımsal olarak çok özgün, Cinnamon masaüstü ortamını tüm Linuxculara sevdiren bir dağıtım. Başlangıç kullanıcıları için önerilir. Hatta bunla başlayanın sırtı yere gelmez. Forumları çok yardımseverdir. Ubuntu forumlarındaki gibi kibirli insan bulamazsınız. Mutlaka deneyin derim.

4. elementary OS
Herkes başlangıçta bunla başlayın der. BAŞLAMAYIN. Saçma sapan dağıtım. MacOS çakmaya çalışıp çakamamışlar. Masaüstüne hiçbir şey koyamıyorsunuz. Pantheon adlı saçma sapan bir masaüstü ortamı var. Sana ne kardeşim? İstersem masaüstüne 19 TB dosya koyarım. Linux hani özgürdü her şey bizim elimizdeydi? Linux'un yapısına ters. 4 yaşındaysanız bunla başlayabilirsiniz. Ben başladım hata etmişim. Siz yapmayın. Community'si yok Debian tabanlı diyoz, evrensel komutlar diyoz bunda olmuyor. Bak yine dellendim.

5. Ubuntu
Herkesin bildiği, arkasına Canonical şirketini aldıktan sonra samimiyetini kaybetmiş bir şirkettir. Sanki Linux'u kendileri icat etmişler gibi yaparlar. Diğer dağıtımlar sadece bağış alarak geçinirken bunlar şirketten para kazanıyorlar. Ona rağmen çok büyük atılımlar yapamadılar. Şu sıralar farklı şeyler deniyorlar da sadık kullanıcısı pek kalmadı. Başlangıç için önerilir. GRUB olayı oldu mu çok can sıkar. Düzeltemezsiniz dosyalarınız almak için uğraşıp durursunuz. Biraz zor alırsınız. Arada takılır falan sinir bozar. Haa bakın buna bi MacOS teması yapmışlardı bayağı iyiydi. Kullananlar kesin denesin.

Devamını 2. konu olarak paylaşayım. Okuduğunuz için teşekkürler :)

Zilla

Yeni Ucube
16 Kas 2019
2
1
0
Awards
0
Alinma ama; Linux ve GNU/Linux haqqinda zerre bilgi olmadan acilmis bi' qonu. Yani Linux'u havali olmaq icin qullandigin apaciq.
Linux'da yapabildiqlerin; git qullanimi, script execute etmeq ve disqleri mount edebilmeq. Manjaro'yu qullanma amacin; Arch'i CLİ olaraq quramama yeteneği olabilir.
...

Elementary OS'a laf atma sebebini de anlamis degilim; zaten amaç clean bi' ortam sunmaq. Bi' de diyo'sun qi "Hani ozgurduq?" :D :D
Senin ozgurden anladigin tam olaraq ne anlatir misin? Ayrica Pantheon masaüstü en stabil bu OS'da calisir.
Openbox coq farq veriyo'du da...

• Beğen
Tepkiler: #Nasos

#Nasos

sudo rm -rf /*
Yönetici
Co-Admin
6 Haz 2018
207
1,133
106
Awards
0
18
İstanbul
Alinma ama; Linux ve GNU/Linux haqqinda zerre bilgi olmadan acilmis bi' qonu. Yani Linux'u havali olmaq icin qullandigin apaciq.
Linux'da yapabildiqlerin; git qullanimi, script execute etmeq ve disqleri mount edebilmeq. Manjaro'yu qullanma amacin; Arch'i CLİ olaraq quramama yeteneği olabilir.
...

Elementary OS'a laf atma sebebini de anlamis degilim; zaten amaç clean bi' ortam sunmaq. Bi' de diyo'sun qi "Hani ozgurduq?" :D :D
Senin ozgurden anladigin tam olaraq ne anlatir misin? Ayrica Pantheon masaüstü en stabil bu OS'da calisir.
Openbox coq farq veriyo'du da...
"Yani Linux'u havali olmaq icin qullandigin apaciq." Ben Android geliştiricisiyim dostum. git nasıl kullanılır bash ne işe yarar gayet biliyorum :). Arch'i kurmanın hiçbir zorluğu yok. Gerekli yönergeler arch-wikide ve çeşitli bloglarda zaten var.
Pantheon genel olarak bana boğucu gelen bir ortam. ElementaryOS çok basic bir distro. Daha kaliteli distrolar varken saçma buluyorum.

Yine de görüşlerin için teşekkür ederim. :)

• Beğen
Tepkiler: Zilla

YASAL UYARI

• Forum kurallarının "1.4." maddesinde de yazdığı gibi "Forumda Yazılan Mesajlardan Tamamen Yazan Forum Üyesi Sorumludur, forumumuz hiçbir sorumluluk kabul etmez." buna istinaden; 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nin 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Ucubeler.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler, "ihbar@ucubeler.net" e-posta adresinden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek şikayetler hakkında gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından şikayet sahibi şahıslara bilgi verilecektir.

Hızlı İşlemler

Kullanıcı Menüsü