ÇÖZÜLDÜ DRM Korumasını aştığını söyleyen programlar hakkında!

by_abs

Yeni Ucube
Asimile
11 Nis 2019
80
25
0
Konuyu nereye açacağım konusu hakkında şüpheye düştüm ve buraya sordum yanlışım varsa kusuruma bakmayın!
(Konuyu sonuna kadar okuyalım lütfen.Az yorum olsun.Konu yeterince uzun.)

İnternette DRM korumasını aşabildiğini idda eden bazı programlar gördüm ve sorularım bunlar hakkında olacak.

1)Bu programlar ister crack ile ister satın alınarak kullanılırsa yasal işlem gibi bir şey mümkün müdür?
2)Şüphelerime rağmen denedim ama velakin ses kalitesinin iyi olduğu konusunda nasıl emin olabilirim?
3)Çoğu program .wav uzantılı ve 5.1 surround ses kanalı ile kaydetme seçeneği sunuyor bu bir şey değiştirir mi?
4)Kod veya script artık her ne yol olursa olsun uzantı aynı olsada elde edilme yöntemi kaliteyi etkiler mi?

Dediğim çoğu programda wav,flac,m4b,mp3,aac,m4a kayıt seçenekleri 48000 hearts'e kadar sample rate ve sadece wav uzantısında 5.1 olmak üzere hepsinde mono stereo kayıt seçeneği var.Platforma göre kayıt hızı değişiyor bu arada Apple Music 1 dk gibi bir sürede hangi şarkı olursa olsun kaydediyor(Denedim).Spotify'da ve deezer'da şarkı uzunluğuna ve kalitesine göre süre uzuyor Tidal denenemeyecek kadar pahalı.Bunları yaparken aklıma başka bir şey geldi şarkılar stüdyodan wav halinde çıkıyor bize en iyisi Tidal ile flac spotify ile mp3 320 kbps apple music'de mp3 256 kbps deezerda ise normalde mp3 320 kbps ailede flac kalitesinde vaad ediliyor.Sunulan kalite ne kadarsa biz o kadarını alıyoruz demektir.Bu durumda biz flac olarak çektiğimiz zaman bile mp3 320 kbps kalitesinde dinlemiş oluruz çünkü sunulduğundan daha iyisini elde etmek imkansız orijinal dosyaya ulaşmadığın sürece bu durumda flac olarak indirmek paylaşmak manasız oluyor.Amacım bilgi edinmek bilen birisinin cevabını bekliyorum.Sorularımı cahilliğime verin.Fazla merak iyi değil biliyorum.

Bu arada bende bir şekilde sitede şarkı paylaşıyorum bunun nasıl olduğu önemli değil sitenin en çok rağbet gördüğü olay buna saygım var fakat bu şekilde şarkıyı elde edenler daha kaliteli elde ediyorlar mı ediyorlarsa mantığı nedir?

Bunları şarkıları elde etmenin mümkün olmayacağını düşündüğüm zamanlar denemiştim ilk kez müzik konusunda paylaşım yapıp kapanmayan veya paylaşmayı bırakmayan bir siteye denk geldim.(Telif gibi sebeplerden).

Uzunluğu için üzgünüm.Saygılar. . .

Son düzenleme:

Nameless

Admin
Yönetici
Admin
7 Haz 2018
530
891
0
ucubeler.net
Fazla merak genelde sorun çıkarmaz. Bu da çıkarmayan durumlardan biri, rahat ol dostum. Ve şu konuda haklısın, 320Kbps kalitesinde bir parçayı asla FLAC haline getiremezsin. Güzel bir programla FLAC'tan m4a elde etmişsen aynı program ile m4a'yı FLAC haline çevirebilirsin. Onun dışına kalitesiz bir şeyi daha kaliteli bir formata dönüştürmezsin (sadece dosyanın boyutunu yükseltirsin).

• Beğen
Tepkiler: by_abs

Yasal Uyarı

• 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nin 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Ucubeler.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler, ''İletişim'' linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek şikayetler hakkında gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından şikayet sahibi şahıslara bilgi verilecektir.

Hızlı Navigasyon

Kullanıcı Menüsü