Adolf Hitler'in Atatürk Hayranlığı

Reis.38

Yeni Ucube
Asimile
10 Tem 2018
134
197
0
Awards
0
23
İzmir
Adolf Hitler’in hayranlık beslediği devlet adamı ve askerler arasında Mustafa KemalAtatürk de vardı. Hitler, Atatürk’e hediye ettiği zırhlı bir Mercedesle de gösterdiği buhayranlığını çeşitli vesilelerle hep yinelemiştir. Versailles Anlaşmasını yırtarken, Sevr’ikastederek `Atatürk’ün 10 yıl önce yaptığını biz şimdi yapabiliyoruz’ deyişi ünlüdür.

Ancak, Hitler’in Türkiye’de pek bilinmeyen bir kitabında da Atatürk hakkında söyledikleri çok dikkat çekici. `Hitler’in Sofra Sohbetleri’
adlı bu kitap, Alman devlet adamının 2. Dünya Savaşı tüm hızıyla sürerken gizli karargahındaki akşam yemeklerinde yaptığı konuşmalardan oluşuyor.

Kitapta, Adolf Hitler'in Atatürk'ten bahsettiği bir kaç çarpıcı başlık

İngilizce çevirinin 3. baskısında 223. sayfada şunu söylüyor:

`Arkasında ordusu olmayan bir kumandan uzun süre ayakta kalamaz. Atatürkde iktidarını Halk Partisi sayesinde güvenceye aldı. İtalya’da da aynı şeygeçerli. Eğer Antonescu bugün ortadan kaybolacak olsa, ordu içinde onunyerine talip olacaklar arasında korkunç bir mücadele başlar. Ama onun yerinegeçecek kişiyi belirleyecek bir örgüt olsa, bu olmazdı.’

Kitabın 607. sayfasında şunları söylüyor:

Bizim Amacımız Dünyayı Nazi Egemenliği Altına Almak Ama Ben Türkiye İle HiçBir Zaman Düşman Olmayacağım...yani, "Dünyada savaşmayacağım tek ülkeTürkiye'dir.
"Adolf Hitler Atatürk Hakkında ( Mavi gözlü Mustafa Kemal, bize demokrasi ve milliyetçiliğin ne olduğunu öğretmiştir...)
"Benim ustam Il-Duce'dir, ama onun ustası da Mustafa Kemal'dir.
""Bütün enerjimi Atatürk'ten alıyorum.O'nun hayatı bizim feyizli ışığımızdır."
“Mustafa Kemal'in ilk oğrencisi Mussolini,ikinci öğrencisi de benimdir.”
 

YASAL UYARI

  • Forum kurallarının "1.4." maddesinde de yazdığı gibi "Forumda Yazılan Mesajlardan Tamamen Yazan Forum Üyesi Sorumludur, forumumuz hiçbir sorumluluk kabul etmez." buna istinaden; 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nin 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Ucubeler.Net hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler, "ihbar@ucubeler.net" e-posta adresinden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek şikayetler hakkında gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından şikayet sahibi şahıslara bilgi verilecektir.

Hızlı İşlemler

Kullanıcı Menüsü